„Itt az ideje egy drámai lépésnek a Megítélések Háborújában” címmel jelent meg Martonyi János külügyminiszter írása a European Voice hasábjain. A magyar politikus szerint a kormánynak arra kell kényszeríteniük a piacokat, hogy azok változtassák meg az euróövezettel szembeni megítélésüket, különben az eurózóna szuverén adóssága nagymértékű romlásnak indul. A befektetők a biztonságot keresik, és hallgatnak azokra a hitelminősítőknek a tanácsaira, akik olyan „vezető ülésben” foglalnak helyet, amelyekben kormányoknak kellene ülniük. „Nem csoda hát, hogy sokan úgy gondolják, a hitelminősítő intézetek inkább a probléma, mintsem a megoldás részévé váltak” – írta Martonyi.
De amiért a politikusok nem adtak biztosítékot a befektetőknek az adósságválság megoldását illetően, a piacoknak megbocsátható, hogy zavarttá, sőt rombolóvá váltak – jegyezte meg a külügyminiszter, majd hozzátette: a referenciapontok hiányával magyarázható, hogy a piacok miért készek bizalmukat a hitelminősítő intézetekbe helyezni. Pedig az euróövezet gazdaságának alapjai egészségesebbek, mint ahogy azt a piacok vagy a hitelminősítők elhitetik velünk, de a „megítélések háborújában” a tények kevesebbet számítanak – idézi Martonyit a Médianéző.
Ha a politikai válaszokat nem tartják megfelelőnek, a várakozások negatívba fordulnak, a befektetők menekülnek és leminősítés következik. Amikor ez megtörtént Magyarországon, a kormány az IMF-hez fordult, hogy a megítélés megforduljon, és figyelembe vegyék az ország folyamatosan javuló hiányát és az államadóssági adatokat. Az eurózóna szuverén adósságának összegyűjtésére van szükség a stabilizáció érdekében – jelentette ki Martonyi, aki hangsúlyozta, hogyha az uniós szerződés módosítására van szükség a gazdasági és politikai kohézió előmozdításához, akkor azonnal cselekedni kell.